DEMİR HURDA

Demir Hurda

Hurdacılık, bir sektördür. Metaller ve farklı maddeler nasıl madenciler tarafından çıkarılıyorsa, hurdacılar da yer üzerinde bulunan maddeleri toplayarak, onların tekrardan değerlenmesini sağlar. Bu anlamda geri dönüşüm ile çevreye büyük katkıları bulunan hurdacılar, bu işlemler ile doğal kaynakların da korunmasını sağlar.

Hurdacılık, kullanılan maddelerin artık kullanılmayacak hale gelmesi ile malzemelerin toplanarak geri dönüşüme gönderilmesi işidir. Hurdacılık ile her sene tonlarca alüminyum, metal, demir hurda gibi malzemeler geri dönüşüm yerlerine gönderilir. Bu anlamda hurdacılık, hurda sektörüne büyük ölçüde fayda sağlar ve bu sayede ülke ekonomisine de katkıda bulunur.

Hurdacılık İşi Nasıl Yapılır?

Hurdacı, toplanacak olan malzeme yerini belirledikten sonra uygun ekipmanları da alarak işe başlar. Gerek kamyonet tarzı, gerekse el arabası bu iş için elverişli araçlardır. Bu işlemlerin ardından gerekli ekipmanlar eksiksiz olmalıdır. Çünkü demir hurda kesmek gerektiğinde makas ya da oksijen kaynağı olmadan kesilmesi imkânsızdır. Bu sebeple her şeyin eksiksiz olması gerekir.

Ayrıca kâğıtları toplamak için çuval veya ip gibi malzemelerin bulunması gerekir. Bulunmadığı takdirde hurdacı tarafından kazanç kaybı yaşanır. Önemli ekipmanlar alındıktan sonra dışarıda kullanılmayan ve atılan madde arayışına geçilir. Hurda toplayan kişi, bu anlamda ne kadar saat gezeceği, çalışma koşulları gibi durumları kendisi belirler.

Hurdacılıkta Mekânın Önemi

Hurdacılık işinde çalışmak isteyen kişiler, ilk önce çalışacağı mekânı belirlemelidir. Bakır, karton, kâğıt, teneke, alüminyum, cam, plastik ve demir hurda nerede çok bulunuyorsa oralarda gezerek, toplaması gerekir. Burada önemli olan, hurdacının nasıl bir araç ile gezme eylemini yapabileceği, yanında bulunan ekipmanlar ve bulunulan konumdaki potansiyel mekân tercihi de etki eden durumlardır.

Hurdacılık genel olarak kâğıt ve demir alanında çok yapılmaktadır. Özellikle gezilen yerlerde bu maddelerin bulunması oldukça kazançlı bir durum yaratır. Hurdacılık kazancı bu anlamda oldukça iyi kazançları da beraberinde getirir. Tabii bu kazancı etkileyen faktörler, toplanan hurda miktarına göre değişmesidir. Bu anlamda, hurda toplama ile hizmet vermekteyiz. Bizi arayabilir, kullanmadığınız eşyalarınızı bize vererek, tekrar geri dönüşüm ile kazandırabilirsiniz.

TOP
0 532 168 1791
0 532 168 1791